A színfalak mögött már nem volt szükség bemelegítésre, mindenki tudta a dolgát, nagy kedvvel, érdeklődéssel próbálta megvalósítani fantáziabeli szerepét a valóságban. Az újak is pillanatok alatt beletanultak abba, hogy mit is kínál nekik a kreatív meseszínház.
Az első két csoportban a kisebbek, 4-8 évesek kaptak lehetőséget és nagy kedvvel láttak neki a történetalkotásnak. Igen ötletes meséket kerekítettek ki a saját gondolataik alapján.
Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy bátorítsam a szülőket: ha gyerekeik kérik, merjenek belépni a mesébe és együtt játszani a gyerekkel, mert akkor és ott arra van szükségük, az szolgálja a fejlődésüket. Szeretnék megélni azt a biztonságot, együttes örömet, amit a szülővel való közös játék jelenthet. Remélem, a jövőben mind több szülő követi talpraesett gyermekei példáját és vállalkozik az együttes játékra.
Szokásunkhoz híven, elevenítsék fel a képek a történteket:
1. mese - A csodabogarak és a rabló medve
2. mese - A gonosz varázslatok
A 3-4. történet megalkotására a nagyoknak adtuk át a terepet (8-11 évesek - ugyanakkor 2,5 éves szereplő is feltűnt a színen).
Ők a meseelemeken kívül már sokmindent belevisznek a való életből, a körülöttünk lévő világ sokszor árnyékos oldalából - fel is merült egyes nézőkben, hogy ezek a kicsikéhez képest kevésbé szép mesék voltak.
Ezzel kapcsolatban el kell oszlatunk egy félreértést: pontosan ezért szeretnénk mindenütt hansúlyozni, hogy ez nem hagyományos színház, itt nem esztétikai élményről, előadásról van szó, hanem közös játékról. A szülők nem pusztán nézők, hanem potenciális szereplők is, akik jelenlétükkel is segítik gyermekeiket - ez esetben - a nehéz helyzetek eljátszásában, megélésében. A gyermek a játék közben feldolgozza, ezáltal érti meg a mindennapi élet tapasztalásait, úgy a kisebb iskolai vagy otthoni konfliktusokat, mint a környező világ felnőtt szemmel is elborzasztó jelenségeit, amik őt közvetlenül nem érintik ugyan, de áttételesen, társaikon, a felnőtteken vagy akár a médián keresztük találkoznak vele. Azzal, hogy eljátssza (vagy társa játéka által katartikusan átéli), elhelyezi a saját rendszerében, védelmet is jelent számára arra az esetre, ha hasonlóval kerül szembe egyszer a való életben. Ez az a fajta tapasztalás, amely tanítással, oktatással el nem sajátítható, kizárólag a saját bőrén való megtapasztaláson keresztül épülhet be. Ez a környezet itt ezt játékos formában, biztonságos körülmények között, valódi következmények, kudarcok nélkül teszi lehetővé.
Hiszen nem az az elsődleges feladatunk, hogy megvédjük gyermekeinket, hanem hogy olyan eszközöket adjunk a kezükbe, amelyek segítségével ezt megtehetik saját maguk - egész életük folyamán! A kreatív meseszínház egy ilyen lehetséges eszköz, amely a személyiség fejlődését mind harmonikusabb irányba viszi, ezáltal a gyermek életbeli boldogulását alapozhatja meg.
Örülök, hogy mind nagyobb számban találkozunk olyan szülőkkel, akik ezt fontosnak tartják! :)
Lássuk a képeket!
3. mese - Ön dönt: iszik vagy vezet!
4. mese - Bonyolult kapcsolatok
Kézműves sarok
Nagy örömmel tölt el bennünket, hogy a szülők különös élvezettel alkottak együtt gyermekeikkel. Az elmélyült kézműveskedés eredményeképp csodálatosan kreatív, újszerű alkotások születtek. Lassan a szülők között is kapcsolatok szövődnek, így kezd kialakulni egy kis csapat, ami külön boldogság számunkra.
Ezúttal kukoricacsuhé volt középpontban a kézműves sarokban, mint ősszel aktuális téma. A hagyományosan ismert babán túllépve, rengeteg ötletes alkotás kelt életre: Lúdas Matyi a libával, kutya, polip, legyezős hölgy, házaspár, boszorkány seprűvel, afrikai törzsi harcos, virág...
Most pedig ámuljunk itt is a felhőlenül boldog arcokon és a csodás alkotásokon!
Sajnos, decemberben nem tudunk találkozni, mert a helyszín nem biztosított :( Legközelebb, már az új esztendőben, január 10-én lesz kreatív meseszínház. Pontos információkkal itt a honlapon jelentkezünk majd, továbbá hírlevélben is tájékoztatjuk az érdeklődőket.
Aki eddig nem juttatta el hozzánk az email-címét (a helyszínen, vagy emailben), még megteheti: küldje el nekünk emailcímét a hi.alapitvany[kukac]gmail.com-ra.
Találkozzunk legközelebb is!